ELLIPSZOID-ALAPFELÜLETŰ VALÓDI VETÜLETEK A GEOKARTOGRÁFIÁBAN ÉS A TOPOKARTOGRÁFIÁBAN
Az ellipszoidot elsősorban a nagyobb méretarányú térképek alapfelületeként használják. Általánosságban elmondható, hogy egy kb. 1 milliós méretarányú térképen már jelentkezik a gömb és ellipszoid alapfelület közötti különbség. Készültek ennél nagyobb (pl. 750 ezres) méretarányban térképek gömb alapfelülettel, másrészt van ennél jóval kisebb (pl. 2.5 milliós) méretarányú térképmű, amelyhez ellipszoid alapfelületet használtak.
Ellipszoid-alapfelületű vetületeken olyan vetületeket értünk, amelyeknek vetületi egyenletei közvetlenül rendelik hozzá az x,y síkkoordinátákat egyrészt a F ellipszoidi szélességhez (vagy a B ellipszoidi pólustávolsághoz), másrészt a L hosszúsághoz:
vagy
Az ellipszoid alapfelületű vetületeket a gömb alapfelületűekhez hasonló csoportosításban tárgyaljuk.
Valódi vetületek ellipszoid alapfelülettel
Az ellipszoid-alapfelületű vetületek idetartozó nagy csoportja rendelkezik a valódi vetületek fokhálózatára vonatkozó tulajdonságokkal:
- a parallelkörök képei ekvidisztáns koncentrikus körök, a meridiánok képei egy pontba összefutó egyenesek (valódi síkvetületek);
- a parallelkörök képei ekvidisztáns párhuzamos egyenesek, a meridiánok képei nem feltétlenül ekvidisztáns párhuzamos egyenesek (valódi hengervetületek);
- a parallelkörök képei ekvidisztáns koncentrikus körívek, a meridiánok képei egy pont felé összetartó egyenesek (valódi kúpvetületek);
Valódi síkvetületek ellipszoid alapfelülettel
Kerüljön a síkkoordinátarendszer origója a korábbiaknak megfelelően a pólusba, és essen a kezdőmeridián az y tengely negatív felére. Ekkor r=r(B) -val jelölve a B pólustávolságú parallelkör képfelületi sugarát (a sugárfüggvényt), a vetületi egyenletek:
Jelölje most a és b az ellipszoid nagy és kis féltengelyét, e az ellipszoid első excentricitását. A r(B) sugárfüggvény meghatározásához induljunk ki az ellipszoidon érvényes fokhálózat menti hossztorzulásokból. A DL hosszúságkülönbséghez tartozó parallelkör menti Dp
ívhossz a B pólustávolságú parallelkörön:
Az ennek megfelelő képfelületi dp ívhossz a képfelületen:
A parallelkör menti h hossztorzulás tehát:
DB szélességkülönbséghez tartozó meridián menti Dm ívhossz:
(Itt M(B) a meridiángörbületi sugár.) Az ennek megfelelő képfelületi Dm ívhossz:
A meridián menti k hossztorzulás tehát:
Az ellipszoid alapfelületű vetületek körében ezen h és k hossztorzulások alapján alkotható meg a meridiánban hossztartó ill. ekvidisztáns, a szögtartó és a területtartó síkvetület.
Meridiánban hossztartó ill. ekvidisztáns síkvetület ellipszoid alapfelülettel
Az ekvidisztáns síkvetületben a térképi meridián menti hosszak arányosak a megfelelő alapfelületi meridiánhosszal. A sugárfüggvény tehát:
ahol c a képfelületi és az alapfelületi hossz aránya; c=1 esetén a vetület meridiánban hossztartó. (A térképi meridiánok mentén eltérően a gömb alapfelületű vetülettől a parallelkörök metszésközei nem lesznek egyenlők, mert az ellipszoid alapfelületen az egyenlítőtől a pólusig a parallelkörök távolsága növekszik.) A sugárfüggvény képletében szereplő integrál numerikusan számítandó. Ismeretes sorfejtésből adódó sugárfüggvény is. A vetület általános torzulású. c=1 esetén a pólusban nincsen torzulás, c<1 esetén van egy torzulásmentes parallelkör.
Az 1 : 2.5 milliós világtérképműben a pólusok környékét a 60°-os illetve a -60°-os szélességig terjedően ekvidisztáns síkvetületben ábrázolják, c=0.99 választással. A 75.9432° szélesség (B=14.0568°) hossztartó.
Szögtartó síkvetület ellipszoid alapfelülettel
A topokartográfiában például a Gauss-Krüger és az UTM vetületi rendszereknél a pólus környékének ábrázolására is használják a szögtartó síkvetület normális elhelyezésű változatát, de ellipszoid alapfelülettel. Ennek a B ellipszoidi pólustávolságtól függő sugárfüggvénye az ellipszoid alapfelületre érvényes szögtartási alapegyenletből (a parallelkör menti h hossztorzulás és a meridián menti k hossztorzulás egyenlőségéből) vezethető le:
A szétválasztható változójú differenciálegyenletet integráljuk:
Ennek megoldásából kapjuk a r sugárfüggvényt:
ahol d az a konstans, amely kijelöli a hossztartó (és így torzulásmentes) parallelkört.
Ha pl. a pólus torzulásmentes, akkor a
egyenletből kapjuk, hogy
A NATO topokartográfiai világtérképműjénél alkalmazott UTM vetület a Földet csak a D-i szélesség 80°-tól az É-i szélesség 84°-ig ábrázolja; a pólusok környéke viszont a fenti szögtartó síkvetületben készül, a
választással. Ez az UPS (Universe Polar Stereographic) elnevezésű vetület (Hayford 1924 alapfelület esetén) a ą81°652.2588 szélességen torzulásmentes, a pólusokban 0.994-szeres hossztorzulás lép fel (d=12637636.654785).
Ugyancsak a poláris sztereografikus vetületet használják 1962 óta az 1:1 000 000 geokartográfiai világtérképmű pólus ábrázolásához (az É.sz. 84°-tól az északi, illetve a D.sz. 80°-tól a déli pólusig terjedően). A Hayford 1924 ellipszoid alapfelület választással (d=12621895.458099) a ą80°1419 szélességi kör torzulásmentes, a pólusban fellépő hossztorzulás: 0.99276189.
Területtartó síkvetület ellipszoid alapfelülettel
A pólusok környékének nagyméretarányú, területtartó ábrázolásához ajánlható az ellipszoid alapfelületű területtartó síkvetület. Kiindulva a területtartás alapegyenletéből:
esetünkben
Ez egy szétválasztható változójú differenciálegyenlet, melyet integrálva:
A megoldás:
Ebből kapjuk a sugárfüggvényt:
ahol a r(b=0)=0 (vagyis a póluspontosság) követelménye miatt
Tehát
A pólusban az l hossztorzulás egységnyi, emiatt itt nincs torzulás.
Valódi hengervetületek ellipszoid alapfelülettel
A síkkoordinátarendszer origóját az Egyenlítő és a kezdő- (közép-) meridián metszéspontjában vesszük fel. Írjuk fel a fokhálózat menti hossztorzulásokat.
A DL hosszúságkülönbséghez tartozó parallelkör menti Dp ívhossz a F szélességű parallelkörön:
Az ennek megfelelő képfelületi Dp ívhossz a parallelkörök elvárt ekvidisztanciája alapján:
ahol c konstans. A parallelkör menti h hossztorzulás tehát:
Legyen most a Fn szélességi kör hossztartó, ekkor
ahonnan
ami éppen a hossztartó szélességi kör sugara.
Ebben az esetben tehát:
DF szélességkülönbséghez tartozó meridián menti Dm ívhossz:
(M(F) itt is a meridiángörbületi sugár.) Az ennek megfelelő képfelületi Dm ívhossz egy y irányú elmozdulás, :
A meridián menti k hossztorzulás tehát:
Az ellipszoid-alapfelületű hengervetületek x vetületi egyenletének felírásához induljunk ki abból, hogy gyakorlatilag minden hengervetületnek van hossztartó szélességi köre (ąFn), amelynek sugara a fentiekben megadott c. Innen:
A h és a k hossztorzulásokból vezethető le a meridiánban hossztartó, a szögtartó és a területtartó ellipszoid-alapfelületű hengervetület y vetületi egyenlete.
Meridiánban hossztartó hengervetület ellipszoid alapfelülettel
A meridiánban hossztartó hengervetületben a térképi meridián menti hosszak megegyeznek az alapfelületi ívhosszakkal. Az y vetületi egyenlet tehát:
Ez a vetület általános torzulású, a hossztartó parallelkör(ök) torzulásmentes(ek).
Szögtartó hengervetület ellipszoid alapfelülettel
A szögtartás alapegyenletéből
következik, ami hengervetületek esetén
alakú. Innen dy/dF kifejezhető:
Az integrálást elvégezve kapjuk, hogy
A hossztartó ąFn szélességi kör torzulásmentes.
Területtartó hengervetület ellipszoid alapfelülettel
A területtartás alapegyenletéből
következik, ami hengervetületek esetén
alakú. Fejezzük ki dy/dF -t:
Ezt integrálva kapjuk, hogy
A hossztartó ąFn szélességi kör torzulásmentes.
Valódi kúpvetületek ellipszoid alapfelülettel
Vegyük fel a síkkoordinátarendszer origóját abba a pontba, amely felé a meridiánképek összetartanak, és kerüljön a kezdő- (vagy közép-) meridián az y tengely negatív felére. Ekkor a szokásos r=r(B) -val jelölve a parallelkör képfelületi sugarát (a sugárfüggvényt), a vetületi egyenletek:
ahol n a térképi meridiánok által bezárt L szög és a megfelelő alapfelületi meridiánok által bezárt L szög aránya (a sugárhajlás).
Írjuk fel az ellipszoidon érvényes fokhálózat menti hossztorzulásokat. A DL hosszúságkülönbséghez tartozó parallelkör menti dp ívhossz a B pólustávolságú parallelkörön:
Az ennek megfelelő képfelületi dp ívhossz a képfelületen:
A parallelkör menti h hossztorzulás tehát:
DB szélességkülönbséghez tartozó meridián menti dm ívhossz:
(Itt M(B) a meridiángörbületi sugár.) Az ennek megfelelő képfelületi dm ívhossz:
A meridián menti k hossztorzulás tehát:
A h és k hossztorzulásokból vezetjük le a meridiánban hossztartó ill. ekvidisztáns, a szögtartó és a területtartó kúpvetületet.
Meridiánban hossztartó ill. ekvidisztáns kúpvetület ellipszoid alapfelülettel
A meridiánban hossztartó kúpvetületben a térképi meridián menti hosszak megegyeznek a megfelelő alapfelületi meridiánhosszal. Ebből adódóan a sugárfüggvény:
ahol rp a pólusvonal sugara. (Hasonlóan a síkvetületekhez, a térképi meridiánok mentén a parallelkörök metszésközei itt sem lesznek egyenlők, mert az ellipszoid alapfelületen az egyenlítőtől a pólusig a parallelkörök távolsága növekszik.) A sugárfüggvény képletében szereplő integrál itt és a továbbiakban numerikusan számítható. A vetület általános torzulású.
Az n sugárhajlás és a r sugárfüggvényben szereplő d additív konstans (így a pólusvonal rp sugara) a hossztartó parallelkörök számából és helyzetéből adódik a következők szerint:
Legyen B1 és B2 a két hossztartó parallelkör, és jelölje r1 és r2 ezek térképi sugarát. Írjuk fel ezekre a hossztartás egyenletét:
és
Egyszerűsítés után vonjuk ki a második egyenletet az elsőből:
Felhasználva az ellipszoidi paralelkör sugarára az
jelölést, kifejezhetjük n-et:
Részletesen:
Itt felhasználtuk, hogy a hossztartó parallelkörök r1 és r2 térképi távolsága a meridiánban való hossztartás miatt megegyezik az alapfelületi meridiánív hosszával.
A pólusvonal rp sugara szintén a hossztartó parallelkörökre vonatkozó egyenletekből következik:
A meridián menti hossztartásból:
Rövidebben:
Végezzük el az átszorzást és fejezzük ki rp t:
A nevezőt beszorozva és el is osztva a B2 és B1 közötti meridiánív hosszával, becsempészhető az n. Elvégezve az átalakításokat, kapjuk a rp egyszerűbb alakját:
Részletesebben:
Ezt a vetületet használják a később tárgyalandó 1 : 2.5 milliós világtérképműben a D-i és É-i szélesség 64°-a közötti terület ábrázolására.
A meridiánban hossztartó kúpvetület egy parallelkörben hossztartó változatánál a r sugárfüggvény d additív konstansát rp helyett szerencsésebb a Bn pólustávolságú hossztartó parallelkör rn térképi sugarával kifejezni:
Jelölje w a képzeletben körgyűrű-cikké kiterített kúp térképi nyílásszögét. A Bn parallelkör hossztartásának jelentése:
Innen az n sugárhajlás:
Most már felírhatjuk a h parallelkör menti hossztorzulást:
A kúpvetületnek akkor van egyetlen hossztartó parallelköre B=Bn -nél, ha a h parallelkör menti hossztorzulás éppen B=Bn nél veszi fel a minimumát, vagyis:
Elvégezve a deriválást és a behelyettesítést, az alábbi egyenlethez jutunk:
Az egyenletből rn kifejezhető:
Ezt visszahelyettesítve az n képletébe:
,
ami megegyezik a gömb alapfelületű, egy parallelkörben hossztartó kúpvetület sugárhajlásának képletével.
Szögtartó kúpvetület ellipszoid alapfelülettel
A sugárfüggvényhez a szögtartás alapegyenletéből (a parallelkör menti h hossztorzulás és a meridián menti k hossztorzulás egyenlőségéből) juthatunk el:
Integráljuk a szétválasztható változójú differenciálegyenletet:
Az egyenlet megoldásából kapjuk a r sugárfüggvényt:
ahol a d konstans és az n sugárhajlás együttesen jelöli ki a hossztartó (és így torzulásmentes) parallelkört illetve parallelköröket.
Ha Bn jelöli az egyetlen hossztartó parallelkört, akkor a hossztartást jelentő
egyenletből és a parallekör menti h hossztorzulás minimumát a Bn-ben kijelölő
egyenletből kapjuk n és d értékét. Írjuk fel ehhez h deriváltját:
Látható, hogy ennek a kifejezésnek az utolsó tényezője a B=Bn helyen akkor zérus, ha
A hossztartás egyenletébe behelyettesítve a r sugárfüggvény képletét, majd az egyenletből kifejezve d -t:
,
ahol n már ismert a fenti egyenlőségből.
A Bn hossztartó parallelkör a szögtartás miatt torzulásmentes.
Ha két hossztartó parallelkörünk van (B1 és B2), akkor fejtsük ki a h(B1)=1 és h(B2)=1 egyenlőségeket:
.
E két egyenletet egymással elosztva és egyszerűsítés után a kapott egyenletet logaritmálva, jutunk az
egyenlethez. Ebből n kifejezhető:
majd n segítségével kapjuk d -t.
Ezt az n-et és d -t és helyettesítve a r sugárfüggvénybe, a szögtartó kúpvetületünk a B1 és B2 szélességű parallekörök mentén torzulásmentes lesz. Ha adott n és d, akkor a h(B1)=1 és h(B2)=1 egyenlőségek mint nem-lineáris egyenletek megoldásával kapjuk a hossztartó (és egyben torzulásmentes) B1 és B2 szélességi köröket.
A Lambert német matematikus-térképésztől eredő szögtartó kúpvetülethez az ellipszoidi képleteket a XIX.sz. folyamán fejlesztették ki. A topokartográfia Lambert-Gauss féle vetület néven a XX.sz. 10-es éveitől elterjedten használja országok geodéziai-topográfiai ábrázolásához, majd (pl. léginavigációs célra készült) világtérképművekhez. Franciaország pl. az I. világháború óta ebben a vetületben készíti katonai topográfiai térképeit. A D-i Mediterráneum országai Egyiptomtól Marokkóig a topográfiai térképekhez szintén ezt a vetületet alkalmazzák. Az 1:1000000 méretarányú világtérképmű (IMW) eredeti módosított polikónikus vetületét is ez a vetület váltotta fel 1962 óta.
Területtartó kúpvetületek ellipszoid alapfelülettel
A r sugárfüggvényt a területtartás
alapegyenletéből kiindulva kapjuk meg. Ez kúpvetületek esetén a
szétválasztható változójú differenciálegyenletet jelenti, melyet integrálva az
egyenlethez jutunk. Ennek megoldása:
,
amiből egyszerűen következik a sugárfüggvény:
Ha a kúpvetületünk póluspontos (B=0 esetén r=0), akkor a d integrációs konstanst a
egyenlet adja. Legyen most a Bn pólustávolságú parallekör hossztartó. Ekkor a
egyenletből kifejezhető az n sugárhajlás:
A Bn hossztartó parallekör torzulásmentes.
A pólusvonalas területtartó kúpvetület lehet egy vagy két parallelkörben hossztartó.
Ha Bn az egyetlen hossztartó parallelkör, akkor a
egyenleten kívül fel kell még tételezni, hogy a h parallelkör menti hossztorzulás a B=Bn parallelkörön veszi fel a minimumát:
Az utóbbi egyenlőséget a
képletből részletesen felírva:
(ahol felhasználtuk a területtartás
egyenletét.)
Elvégezve a B=Bn behelyettesítést, az így kapott
egyenletből a r2(Bn)-et kifejezve és ebbe beírva a területtartó kúpvetület fentiekben meghatározott r sugárfüggvényét, az alábbi egyenlethez jutunk:
Innen d kifejezhető:
Most térjünk vissza a hossztartás egyenletéhez, illetve annak négyzetéhez:
Helyettesítsük be r2(Bn) általános képletét, abba pedig d iménti értékét:
Az egyszerűsítések elvégzése után kapjuk, hogy
A területtartás miatt a hossztartó parallelkör egyben torzulásmentes.
A két (B1 és B2) parallelkörben hossztartó verzióban a d és az n paramétert a
és a
egyenletekből határozzuk meg. Négyzetreemelés után:
és
Fejezzük ki r2-e mind a két egyenletből:
és
Egyszerűsítés és átszorzás után a d kiküszöbölése céljából vonjuk ki a két egyenletet egymásból
Fejezzük ki innen n-t:
Ha a két fenti egyenletet elosztjuk egymással, akkor n esik ki:
Innen kifejezhető d:
Ez a nevezetes
Albers féle területtartó kúpvetület ellipszoid alapfelületű változata. A két
hossztartó parallelkör a területtartás miatt egyben torzulásmentes is.
Elsősorban az Egyesült Államokban használatos az egyes tagállamok nagyobb
méretarányú geokartográfiai ábrázolásánál.
Az Atlas der Donauländer területtartó kúpvetülete
A Duna menti országok természet- és társadalomföldrajzi viszonyait M = 1 milliós méretarányban 48 különböző tematikával ábrázoló, bécsi kiadású Atlas der Donauländer 1970 és 1989 között folyamatosan, térképlaponként jelent meg. A 48 térképlap egységes vetületben készült, amely a korábbiakban leírt ellipszoid alapfelületű póluspontos területtartó kúpvetület némileg egyszerűsített közelítése.
E vetületben az n sugárhajlást és a r sugárfüggvényt az alábbi képletek adják meg:
és
ahol az e korrekciós tag képlete:
A vetület alapfelülete a nemzetközi Hayford-elliszoid. Az ábrázolt terület nagyjából a 39° és az 51° É-i szélesség között terül el. Ennek megfelelően a Fn=Bn=45°-os szélességet választották hossztartó parallelkörnek, amely a területtartás miatt torzulásmentes, továbbá
R=6374.2 km
az ábrázolt területre érvényes középgömb sugara.
Az ellipszoidi kétszög leképezései a topokartográfiában ún. transzverzális hengervetületekkel
A Cassini-Soldner vetület
Képezzünk le síkra egy ellipszoidi kétszöget úgy, hogy mind a középmeridián, mind az erre merőleges ortodrómák képe a középmeridián képére merőleges, hossztartó egyenes legyen. Ezen ortodrómák képei tehát a térképen párhuzamos egyenesekként jelennek meg. Válasszuk a középmeridián és az egyenlítő egymásra merőleges képét a síkkoordináta x és y tengelyének (???ábra). Gömb alapfelület esetén egy meridiánra, mint segédegyenlítőre merőleges gömbi főkörök (segédmeridiánok) a transzverzális négyzetes hengervetületben (a Cassini vetületben) párhuzamos egyenesként jelennek meg, és mind ezek, mind a segédegyenlítő hossztartó. A Cassini-Soldner vetület ezek szerint a gömbi Cassini vetület ellipszoidi általánosításának tekinthető, ezért a valódi vetületek közé soroljuk.
Az ellipszoidi és a síkkoordináták közötti átszámítások visszavezethetők a geodéziai alapfeladatokra. Legyen L0 az ellipszoidi kétszög középmeridiánja. A P(F,L) ellipszoidi pontból kiinduló, a kezdőmeridiánra merőleges ortodróma talppontjának koordinátáit jelöljük P0(F0, L0)-lal (???ábra). Ekkor a P pont azimutja 90° vagy 270°, a polártávolsága az y síkkordinátával egyezik meg, az egyenlítőtől a P0 pontig terjedő meridiánív hossza pedig éppen az x síkkoordináta. A P0 pontot origónak véve, a P pontra vonatkozó első és második geodéziai alapfeladat most két olyan egyenlet, amelyekben F0 ismeretlen, az azimut pedig rögzített. Ezt kiegészítve a
egyenlettel egy olyan egyenletrendszerhez jutunk, amely alapján ismert térképi síkkoordinátákból földrajzi koordináták határozhatók meg, és fordítva.
Az explicit vetületi egyenletek a C. J. Mugnier által megadott sorfejtéses alakban a következők:
Ez a vetület általános torzulású. A középmeridián torzulásmentes. A torzulások a középmeridiántól távolodva nőnek, ezért a vetület topográfiai célokra 3-4°-nál távolabb már nem használható. Elsősorban egy meridián mentén hosszan elterülő terület ábrázolására alkalmas.
A vetület alapgondolata a híres francia tudósdinasztiából származó C.-F. Cassini de Thury-tól ered. Az ellipszoidi képleteket J. G. von Soldner német matematikus dolgozta ki 1810-ben.
Ebben a vetületben készült a XVIII. század második felében Franciaország katonai térképe (Carte de France), majd Bajorországban és a Habsburg Monarchiában használták. A XIX. században több országban, így pl. Nagy-Britanniában, Itáliában, Norvégiában alkalmazták a topográfiai térképezéshez.
A Monarchia második katonai felmérésének vetülete, az ún. vetület nélküli rendszer lényegében a Cassini-Soldner vetületen alapult. A háromszögelési pontok síkkoordinátáit a kezdőpontokból kiinduló sokszögvonalak oldalainak meridián irányú és arra merőleges összetevőiből számolták, a hosszakat redukció nélkül vitték át a síkra. Az ilyen módon kiszámított síkkoordináták értéke ezért függött az útvonaltól, nem volt egyértelmű. Innen ered a vetület nélküli elnevezés. A Monarchia területére bevezetett tíz koordinátarendszer közül három esett Magyarországra (a budai, a nagyszebeni és az Ivani-i). Később az 1850-es években ebben a vetületben kezdődött el az ország polgári célú, kataszteri térképezése.
A Gauss-Krüger vetület
A meridiánok összetartása miatt az alapfelület egy pontjában az azonos meridián- és parallelkör-irányú megváltozáshoz általában különböző szélesség- és hosszúság-megváltozás tartozik. A vetületek szögtartásának vizsgálatához célszerű bevezetni egy olyan újfajta szélességet, amelynél az ilyen egyenlő hossz-megváltozásokhoz egyenlő szögmegváltozások tartoznak. Ezeket a koordinátákat izometrikus koordinátáknak, a szélességet pedig Y izometrikus szélességnek nevezzük. Összefüggését a földrajzi szélességgel gömbön a
,
ellipszoidon pedig a
képlet adja meg.
A vetületek torzulási viszonyairól szóló fejezetben megállapítottuk, hogy szögtartó vetületeknél az la hossztorzulási modulus nem függ az iránytól, vagyis az a azimuttól. Írjuk fel la2-et az ellipszoidon, izometrikus koordináták felhasználásával:
(Közben felhasználtuk a vetületi egyenletek folytonos differenciálhatóságát és az izometrikus szélesség definíciójából következő
egyenlőséget.)
Ez a kifejezés akkor független az azimuttól, ha teljesül a
és egyszersmind a
egyenlőség.
A két egyenletből vagy a
és
,
vagy pedig a
és
egyenletek következnek. Ezek az ún. Cauchy-Riemann féle differenciálegyenletek, amelyek a komplex változós függvények elméletéből ismertek.
A leképezés szögtartásából tehát következik, hogy ezen egyenletek teljesülnek az izometrikus koordináták parciális deriváltjaira. A gondolatmenet meg is fordítható: ha az izometrikus koordináták szerinti parciális deriváltak folytonosak, és teljesülnek a Cauchy-Riemann egyenletek, akkor a leképezés szögtartó.
Képezzünk most le egy ellipszoidi kétszöget a síkra szögtartó módon úgy, hogy a L0 középmeridián képe egy hossztartó egyenes legyen. Ha a leképezést egy
alakú komplex függvénnyel valósítjuk meg, akkor a Cauchy-Riemann egyenletek teljesülése az f függvény sorbafejthetőségét biztosítja. A sorbafejtést végigszámolva és felhasználva a középmeridiánra tett feltételt, a valós és képzetes rész szétválasztása után az alábbi vetületi egyenleteket kapjuk:
ahol
és az A1, A2, A3, , A6, együtthatók a F geodéziai szélesség függvényében vannak megadva, többnyire az alábbi alakban:
,
és
.
Hasonló sorfejtés eredményeként jönnek ki az inverz vetületi egyenletek.
A Gauss-Krüger vetület gömb alapfelület esetén éppen a transzverzális elhelyezésű szögtartó (Mercator) hengervetületbe megy át, ezért a gömbi transzverzális Mercator vetület ellipszoidi általánosításának szokás tekinteni, így ezt a vetületet is a valódi vetületek közé soroljuk.
A származtatás miatt a középmeridián torzulásmentes. Ettől távolodva a hossz- és területtorzulások növekednek. Topográfiai alkalmazáshoz ą3°-ig tekintik használhatónak, ami 6°-os zónaszélességet jelent. A geodéziai használatban 2°-os és 3°-os zónaszélességgel dolgoznak.
C. F. Gauss vizsgálatai alapján a geodéziailag is használható formulákat J. H. L. Krüger német matematikus és geodéta dolgozta ki 1912-ben. Alkalmazása Németországban és Ausztriában kezdődött Bessel ellipszoid alapfelülettel. A Szovjetunióban a két világháború között Bessel ellipszoiddal, 1942 után Kraszovszkij ellipszoiddal használták. 1949 után ez utóbbi vezették be a szocialista országok a katonai topográfiai térképészetben, és még a 90-es években is használták.
Az UTM (Universe Transverse Mercator) vetület
Az UTM vetület a Gauss-Krüger vetület módosítása egy 0.9996-os redukciós együttható segítségével a torzulások csökkentése céljából. A vetületi egyenletek ezek szerint felírhatók az alábbi formában:
,
de a számítás pontosságának növelése érdekében más alakban is használatosak. A Gauss-Krüger vetülettel együtt összefoglalólag transzverzális Mercator vetületek néven is emlegetik, és többnyire szintén valódi vetületnek tekintik.
A vetület szögtartó, és két torzulásmentes vonala van a középmeridiánnal párhuzamosan. Ezek az egyenlítőt a középmeridiántól ą1° 37 15-nyi távolságban metszik. A torzulásmentes vonalak között a hossz- és területtorzulási modulusok 1-nél kisebbek, ezeken kívül 1-nél nagyobbak, és a középmeridiántól távolodva növekednek. A határoló meridiánnál azonban a maximális torzulások kisebbek, mint a Gauss-Krüger vetületnél.
Az UTM vetületet az Egyesült Államok hadseregében fejlesztették ki az 1940-es években, és 1947-től rendszeresítették Hayford (1924) ellipszoid alapfelülettel. 1952-től lett a NATO térképek vetülete. Számos országban használják felmérési térképek vetületeként Clarke (1866) és Clarke (1880) ellipszoidon. A NATO térképeknél, így hazánkban is az utóbbi évtizedben a WGS84 ellipszoid alapfelületre tértek át. E katonai topográfiai világtérképmű a Földet a 80° D-i szélességtől a 84° É-i szélességig 6°-os zónákon ábrázolja UTM vetületben; a sarkokat ábrázoló térképek a már említett UPS vetületben készülnek.