KÉPZETES VETÜLETEK

 

 

A képzetes vetületeket a valódi vetületek tulajdonságai alapján határozzuk meg. Ismeretes, hogy egy vetületet akkor nevezünk valódinak, ha a (segéd-) fokhálózat képe rendelkezik az alábbi tulajdonságokkal:

-          a  (segéd-) meridiánok képei vagy párhuzamos egyenesek, vagy egy ponton áthaladó egyenesek;

-          a  (segéd-) parallelkörök képei vagy párhuzamos egyenesek, vagy koncentrikus körök vagy körívek;

-          a  (segéd-) fokhálózati vonalak derékszögben metszik egymást.

Képzetesnek ezek után azokat a vetületeket nevezzük, amelyeknek (segéd-) fokhálózatára a fentiekben felsorolt három ismérv közül legalább az egyik nem teljesül.

 

Természetesen a fenti tulajdonságok közül egyik-másik a képzetes vetületekre is fennállhat, és ezek osztályozása éppen az ilyen tulajdonságokon alapul. Nevezetesen az ún. képzetes síkvetületeknél a (segéd-) parallelkörök képei koncentrikus körök, de a (segéd-) meridiánok képei nem egy ponton áthaladó egyenesek. Az ún. képzetes hengervetületeknél a (segéd-) parallelkörök képei ugyan párhuzamos egyenesek, de a (segéd-) meridiánok képei nem lehetnek párhuzamosak. Az ún. képzetes kúpvetületeknél a (segéd-) parallelkörök képei - nem feltétlenül koncentrikus - körívek, de a (segéd-) meridiánok képei nem lehetnek egy pont felé összefutó egyenesek; viszont a (segéd-) fokhálózat merőlegessége nem kizárt. Végül az ún. egyéb képzetes vetületeknél sem a (segéd-) meridiánok, sem a (segéd-) parallelkörök képei - a fokhálózat esetleges merőlegessége kivételével - nem rendelkeznek a fenti tulajdonságokkal.

 

A képzetes vetületek torzulási szempontból bonyolultabbak a valódi vetületeknél. Minthogy a fokhálózati vonalak által bezárt q szög a képzetes vetületek nagy részénél csak a térkép kitüntetett pontjain vagy vonalain (pl. a középmeridián mentén) derékszög, ezeknél a vetületi főirányok általában nem esnek egybe a fokhálózat irányaival. A torzulási ellipszis adatainak megismeréséhez tehát a fokhálózat menti hossztorzulásokon kívül szükségünk van a q meghatározására is.

 

 

Képzetes síkvetületek

 

A (segéd-) parallelkörök képei koncentrikus körök, a (segéd-) meridiánok képei tetszőleges törvényszerűséget követő görbe vonalak. A (segéd-) meridiánok és a (segéd-) parallelkörök a tengelyeken kívül általában nem metszik egymást merőlegesen, emiatt a képzetes síkvetületek között nincsen szögtartó.

 

A valódi síkvetületekhez hasonlóan a koordinátarendszer origója a pólus képébe kerül, az y tengely a középmeridián képére esik, amely egyben a fokhálózat szimmetriatengelye, és a  j  szélesség helyett a  b=90°-j  pólustávolsággal dolgozunk. A vetületi egyenletekhez célszerű a polárkoordinátás alakot használni, ahol  r=r(b)  a sugárfüggvény, g=g(b,l)  pedig a  b,l  földrajzi koordinátákkal adott pont képéhez vezető rádiuszvektornak az  y  tengely negatív felével bezárt szöge. A  r=r(b)  a  b-nak,  g=g(b,l)  pedig  l-nak szigorúan monoton növő függvénye, és   limg(b,l)=0  l®0  esetén. Egy adott  b,l  koordinátájú pont térképi síkkoordinátáit ekkor az

képletekkel adhatjuk meg (ld. ??? ábra). A szimmetria miatt az  x=x(b,l)  vetületi egyenlet  l-ban páratlan,  y=y(b,l)  pedig l-ban páros.

 

A fokhálózat menti torzulások a következő alakban írhatók fel:

A kiemelések elvégzése után tehát:

           

 

Továbbá

   

Egyszerűsítve a   kifejezéssel és elvégezve az összevonásokat kapjuk, hogy

Innen

 

A  k  meridián menti hossztorzulás:

Ezt bővítve  dr/db-val és felhasználva az előző egyenlőséget kapjuk, hogy

           

A területtorzulási modulus:

 

 

E vetülettípus alapgondolata Ginzburg orosz kartográfustól ered (1952), aki a  r  sugárfüggvényre a következő alternatív képleteket javasolta:

 

  (középmeridiánban hossztartó), vagy

 ;

 

A  g  szög általános alakja:

 ;

 

a gyakorlatban a 

képlet használatos (bH  az ábrázolandó területet határoló parallelkör pólustávolsága).

 

A  k  együttható lehetséges értékei  1  vagy  2;  k=1 esetén a fokhálózatnak csak egy szimmetriatengelye van: a 0° és a 180° meridián képe. k=2 esetén ezeken kívül a ±90° meridián képe is szimmetriatengely lesz.

 

A  c  és  q  együttható a meridiánok görbültségét határozzák meg. c  javasolt értéke 0.002 és 0.2 közé esik; minél nagyobb, annál görbültebb a meridiánok képe. A  q  együttható értéke a meridián görbültségének változását befolyásolja; választható értékei:  q=1  vagy  q=2.

 

A maximális szögtorzulás izovonalai a képzetes síkvetületben ovális alakúak, ezért elsősorban ovális alakú terület megjelenítésére ajánlhatók. Ha a

képletet használjuk, akkor az ovális alakzat nagytengelye a középmeridián irányába mutat. Ha erre merőlegesnek akarjuk választani a nagytengely irányát, akkor a

               

alak érvényes.

 

A kétszeresen szimmetrikus (k=2) képzetes síkvetület fokhálózatát

transzverzális és ferdetengelyű elhelyezésben a következő ábrák mutatják.

 

A fentiekben leírt képzetes síkvetület alkalmazását Ginzburg akkor ajánlja, ha kívánatos a Föld gömb-alakjának érzékeltetése, vagy ha az ábrázolandó terület ovális alakú. Ezért javasolható pl. az Atlanti óceán alkalmazására. Oroszország európai területének ábrázolására is előszeretettel használják.