|
Napmutató
A 20. század első évtizedében a Freytag & Berndt a taneszközök sorában egy napmagasság-mutatót is megjelentetett, melynek hátoldalán egy hosszabb, német nyelvű ismertetőt találunk. Ebből tudható, hogy az eszközt W. Schmidt szerkesztette 1902-ben, oktatási célú felhasználását a felsőfokú földrajztanár-képzésben 1909-ben engedélyezte az osztrák Kulturális és Oktatási Minisztérium.
Az eszköz alapja egy, a földrajzi szélességeket ábrázoló körgyűrű. Erre egy osztásokkal ellátott, könnyen forgatható, átlátszó műanyag elem került, amely a hónapok és órák beosztásait tartalmazza. A Nap horizont feletti magassága e műanyag elem megfelelő beállításával olvasható le.
Hogyan használták? A két szélén található egy lista, amely néhány város földrajzi szélességeit tartalmazza. Középen a napmutató, amelyről leolvasható a Nap magassága az egyes év- és napszakokban. Az 5°-os beosztású, fekete-fehér ún. "létrás" ábrázolású kerék külső részén, az egyes kontinensek észak–déli irányú kiterjedését láthatjuk. A kör jobb felső negyede ábrázolja az északi, a bal felső negyede a déli féltekét.
Határozzuk meg Budapesten a Nap magasságát augusztus 10-én 10 órakor!
- Budapest földrajzi szélessége 47°.
- Forgasd az átlátszó, vízszintesen és függőlegesen is beosztott panel középső, leghosszabb vonalát a "létrás" ábrázolású kör megfelelő helyére!
- A panel koordinátarendszerként is működik. A számozott görbe ívek a Nap egy napon belüli járását jelölik; míg erre merőlegesen a Nap évi járását láthatjuk. Keresd ki a hónapot és napot! (A beosztás 9 órás ívnél látható.)
- Csúsztasd az ujjad az egyenes mentén felfelé, a 10 órás ívig. A kettő metszete adja a napmagasságot. Ezután csak a létrás ábrázolású kör belsejét figyeld!
- Mozogj függőleges irányban a létrás ábrázolású körön belül, a beosztás segít leolvasni a napmagasságot! A létrás ábrázolású kör belső részen fehér színnel a nappalt, szürkével szürkületet, feketével pedig az éjszakát jelölik. Nappal az 5°,10°-os magasságok szaggatott, míg 0°,30°,60°-os napmagasságok folytonos vonallal jelzettek. A polgári szürkületnél a Nap 0-6°-os szöget zár be a horizonttal. Az asztronómiai szürkületnél ez 6-18°. Ezekben az esetekben a Nap már ugyan lement, vagy még nem kelt fel, vagyis van némi világosság. A fekete körszelet az éjszakát jelöli.
- A napmagasság 42°.
|
Sun pointer
The original instrument (“Sonnenzeiger”) was made by W. Schmidt and printed by Freytag & Berndt, in Vienna, around 1909. However its language is German, it is easy to understand its function: it shows the sun’s position during the year. It can be used everywhere on Earth similarly because it works independently of geographic longitudes and time zones. The geographic latitudes can be read on the outer circle. The middle longest line on the rotable plane indicates the latitude of the requested city. A short list help to look out the latitude of a city. The middle line shows the equinox; moving to the left or right side from it, the summer or winter solstice can be seen. Moving along the middle line, the sun elevation can be read during a day.
How does it work?
What is the sun elevation in Budapest on 10th of August, at 10 o'clock?
- The geographical latitude of Budapest is 47°.
- Set the middle, longest line of the transparent, rotable plane to 47 degree on the outer (black and white) circle.
- The plane works as a coordinate system: the numbered arcs shows the moving of sun during a day. The lines, which are perpendicular to the arcs, shows the sun positions during the year. Look for 10th August.(You can see the months and days at the arc numbered 9.)
- Slide your finger up to the arc numbered 10. Crossing of two lines gives the sun elevation. Now, look at the inner part of the circle!
- Move along the vertical axis of the circle, which means the sun elevation in degrees. The white half circle represents the daytime, The scale helps to read the sun elevation: you can see the 5° and 10° with dashed, and the 0°, 30° and 60° with solid lines. The gray coloured area means the twilights, when you can see some light. The sun lays between 0-6° height at civil twilight, 6-18° height at astronomical twilight. The black coloured area means the night and full darkness.
- The sun elevation is 42°.
|
 |
Hogyan használd a webes változatot?
A modern változat az eredetin alapul, annak továbfejlesztése: figyelembe veszi az időzónákat. Megadja azt is, milyen irányban látszik a Nap az égbolton.
Gépeld be a földrajzi szélességet és hosszúságot, vagy kattints az "Írja be a helyzetemet" gombra. Ez esetben a böngésző kérésére engedélyezd a helymeghatározást! A további mezők kitöltése után a "Mutasd a napmagasságot" gombra kattints!
Ezután kirajzolja az eredeti eszközhöz hasonló tárcsát, valamint vörös vonallal a Nap magasságát, illetve kiírja a napkelte és a napnyugta időpontját is.
|
How to use the online version?
In the online version, a few modification was implemented. First, the geographic latitude and longitude and the time have to write in the textboxes manually, or dinamically. In the latter case, the application using the JavaScript Geolocation API. Finally the users have to click on "Show the sun elevation" button. The red lines indicates the elevation, and he blue lines the lines on the rotable plane. Furthermore the application calculate the sunrise and sunset time, and the direction of the sun on the sky. |
 |
Összehasonlító időtárcsa
Az Összehasonlító időtárcsa a Föld bármely pontjában mért helyi idő meghatározására alkalmas. Két részből áll, amelyen a felső, elforgatható tárcsa az éjszaka és a nappal megkülönböztetésével az órákat mutatja, míg az alsó kartonlapon, a belső tárcsa körül, a földrajzi hosszúsági körök helyzetének megfelelően osztott sáv fut körbe. E sáv mellett városok, országok és egyéb területek nevei olvashatók. A külső skálán leolvasható a két választott város vagy terület földrajzi hosszúságának különbsége, a belső tárcsán pedig meghatározható a két pontban mért helyi idő különbsége. Az eszköz a zónaidők meghatározására nem alkalmas. A feltüntetett névanyag 116 földrajzi névből áll, ezek többsége nagyváros (pl. London, Madras, Rio de Janeiro), de van néhány nagyobb sziget és szigetcsoport (pl. Azori-szigetek, Cook-szigetek), egy-két nagyobb terület (pl. Kamcsatka, Bering-szoros, Tanganyika-tó) és állam (pl. Új-Guinea, Mexikó, Kuba) is.
Az itt bemutatott időtárcsát J. Redtenbacher állította össze és a bécsi Freytag & Berndt kiadó jelentette meg. A kiadás idejére csak a rajta látható földrajzi nevek elemzésével következtethetünk, amit némileg megkönnyít néhány, ma már történelmi érdekességnek számító tétel. Ezek egyike „Christiania” (eredeti és mai nevén Oslo). Norvégia fővárosát 1624-ben, az ott pusztító tűzvész utáni újjáépítést elrendelő és finanszírozó IV. Keresztély dán király tiszteletére nevezték át. Eredeti norvég nevét csak 1925-ben kapta vissza. Hasonlóan könnyen datálható a „Neu-Pommern” (Új-Pomeránia) megnevezés is. A sziget a Bismarck-szigetek legnagyobb tagja, mely szigetcsoport 1884 és 1914 között Német Új-Guinea protektorátus része volt. Ma „Neu-Pommern” Pápua Új-Guineához tartozik, és „New Britain” (Új-Britannia) néven találjuk a térképen. A tárcsa névanyagában különálló területként szerepel „West-Australien” (Nyugat-Ausztrália), a brit fennhatóság alatt álló tartomány, amely 1901-ben lett Ausztrália tagállama.
Az eszközön látható földrajzi hosszúságokat jelző sáv kiindulópontja London (Greenwich). Annak ellenére, hogy az 1884-ben megrendezett Nemzetközi Meridián Konferencia óta a greenwichi obszervatóriumon áthaladó hosszúsági kört tekintjük kezdő meridiánnak, itt Ferro szigetet is feltüntették. Az eszköz készítési idejét a fenti adatok alapján az 1884 és (1901) 1914 közötti időszakra tehetjük.
Hogyan használták?
Keressük meg Bécs (Wien) és Peking között helyi idő és a hosszúságkülönbséget! Ha Bécsben délelőtt 10 óra van, mennyi az idő Pekingben?
- Forgasd a tárcsán látható "10 órát" Bécshez! (Fehérrel a nappalt, feketével az éjszakát jelölik. Morgen: reggel, Mittag: dél, Abend: este)
- Olvasd le, hogy Pekingnél hány órát mutat!
- Pekingben ekkor délután 4 óra 45 perc van. A két város között a hosszúságkülönbség kb. 100°, ami kb. 6 óra 45 perc eltérést jelent.
|
Comparative time dial
Outer of the circle can be read cities or region names. If you set a city, you can read the longitude, and you can compare the longitudes and the part of a day. The tool does not consider the timezones. The web application was a little bit modified. You can look for the city name in three languges. If you write a time and click on the blue button, the application will draw the wheel and the labels. If you click on a radio button, the time and the longitude difference will be calculated. The application also shows the recent time difference including time zones.
How does it work?
What is the time and latitude difference between Vienna and Beijing? What time is it in Beijing, if it is in Vienna 10 o'clock in the morning?
- Rotate the sign at 10 o'clock on the inner wheel to Vienna! (The white background indicates the daytime, black represents the nights. Morgen: morning, Mittag: noon, Abend: afternoon).
- Read the time at Beijing!
- It is 4:45 pm. The longitude difference is 100°, which means 6 hour and 45 minutes time difference in local time.
|
 |
Hogyan használd a webes változatot? Először adj meg egy időpontot (óra és perc), majd válassz egy területet, amelyen a megadott időpont szerint kirajzoltatod a helyi időt mutató tárcsát. Ehhez kattints a vörös gombra. Majd hasonlítsd össze más területekkel is, válaszd a területnév melletti kerek (kék) gombot! Egyes területeken nem állítják át az órát, vagyis nem használják a téli és nyári időszámítást (pl. Kabul, Afganisztán). Vesd össze egy európai várossal, és figyeld meg a különbséget.
|
How to use the online version?
Type a time (hour and minute) in the first two box, then select an area from the list. Click on the red button to draw the inner time wheel for the requested location. Compare with other areas, click on the round (blue) button! Several places on the Earth do not set the clock forward or backward every year, so they do not use the daylight saving time. Try it and notice the difference e.g. Kabul and a European city!
|
Európa kerék
Gyűjteményünk harmadik darabja a stuttgarti Kosmos Kiadó Europa-Rad (Európa kerék) elnevezésű taneszköze. Ez is két, egymáson elforgatható kartonlapból áll, amelyek közül az alsó tartalmazza az európai országok különféle adatait, míg a felsőn az adatokat megjelenítő „ablakokat” és az adatok típusait látjuk. Az egyes országok neveit az alsó, nagyobb átmérőjű lap szélén körbe futtatva találjuk, az adatokat pedig úgy olvashatjuk le, hogy a felső lapot a rajta látható piros nyíl segítségével a megfelelő pozícióba forgatjuk, így az ablakokban láthatóvá válnak az országra vonatkozó alapvető információk. Megismerhetjük az egyes országok államformáját, összlakosságát, a főváros nevét, a fővárosban lakók számát, az ország zászlaját, a legfontosabb folyó nevét és hosszát, a legmagasabb hegy nevét és magasságát, az ország területét, népsűrűségét és azt az azonosító számot, amellyel az eszközön lévő térképen megtaláljuk. A kis méretarányú térkép erősen sematizált, csak a feltüntetett 34 ország határait és egy-két vízrajzi nevet (Földközi-tenger, Fekete-tenger, Északi-tenger, Atlanti-óceán) tartalmaz. A rajta olvasható tartalom (pl. Danzig szabad város, 1920-1939; Jugoszláv Királyság 1929-1941) alapján megállapítható, hogy az 1930-as években készült. Az első két eszközzel ellentétben, melyek felső és középfokú tanulmányok elősegítését célozták, az Európa kerék az alapfokú földrajzoktatás eszköze volt.
A pontos kiadási dátumra csak következtetni tudunk a tartalom alapján, erre itt van néhány példa:
- Danzig szabad városa (ma Gdansk, Lengyelország): 1920 és 1939 között létezett.
- A Jugoszláv Királyság (1929-1941) fennállása.
- Litvánia fővárosa Kowno volt (ma Kaunas) 1922 és 1939 között.
- Finnország 1917-ben jött létre.
- Csehszlovákia 1918-tól 1992-ig létezett.
- Magyar Királyság (1920-1944).
- Európai Oroszország (1922-1991).
Hogyan használták?
Keresd meg az ország nevét a külső keréken, és forgasd a belső tárcsán lévő vörös nyílhoz!Válaszd ki Magyarországot (Ungarn) és olvasd le az adatait! Keresd meg a térképen is!
Hogyan használd a webes változatot?
Kattints a kiválasztott ország nevére! A kerék elfodul, és megmutatja az adatokat.
|
Wheel of Europe
The Wheel of Europe (Europa-Rad) was released by the Kosmos Verlag, in Stuttgart, Germany. It stands from two round cardboard: the lower one contains the country names on the edge and the descriptive data of each contries. The upper one has ten small windows, where you can read the data. The small scale map represents the 34 countries of Europe. There are only few names on the map including: the Mediterranean Sea, the Black Sea, the North Sea, the Atlantic Ocean. There are no information about the exact publishing date, but it was published in the 1930's. We concluded from the following information:
- Free city of Danzig (today Gdansk, Poland): 1920 and 1939.
- Kingdom of Yugoslavia: 1929-1941.
- Kowno (today Kaunas) as capital city of Lithuania 1922-1939.
- Finland from 1917 to present.
- Czechoslovakia (Tschecho-slowakei)1918–1992.
- Kingdom of Hungary (Ungarn) 1920–1944.
- European Russia (Europ. Russland, part of the Soviet Union) 1922–1991.
How does it work?
Select a country from the outer wheel, and rotate it to the red arrow!
Keresd meg az ország nevét a külső keréken, és forgasd a belső tárcsán lévő vörös nyílhoz! Read the information about Hungary (Ungarn)! Look for it on the map!
How to use the online version?
On the outer circle European countries can be seen. Click on the name of the country, and you will see the capital city, the area, the population of the country and the capital city. The application also shows the highest point in the country and the longest or most important river, and the flag. Finally, the country will be marked on the map.
|
 |